bilgi@kolayweb.com.tr | 0 (850) 466 40 66

Blog Yazıları

Opencart Sitenizi Hızlandırmak İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?

Opencart Sitenizi Hızlandırmak İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?

Opencart e-ticaret sitelerinde en fazla tercih edilen ve beğenilerek kullanılan sistemlerin arasında yer almaktadır. Bu noktada opencart kullanmak isteyen veya kullanan kişiler siteleri bekledikleri hızda olmadığı takdirde ne yapacaklarını özellikle merak ederler. Opencart sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz yöntemler nelerdir? Bu noktada da sıklıkla sorulmaktadır. Opencart sistemi kullanılarak kurulan sitelerinde ilk olarak optimizasyonu yerine getirmek ve hızlandırma işlemlerini gerçekleştirmek istersiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kategorilerde Gerekli Olmadığı Sürece Ürün Sayımı Yapmayın

Opencart sisteminde varsayılan olacak şekilde sizlere kategorilerde ürün sayımı yaparak hizmet verilmektedir. Bütün kategorilerde yer alan ürün sayımları noktasında sürekli mySQL sorguları çalıştırılmaktadır. Fakat ürün sayısı fazla olan özellikle 2000’in üzerinde ürün sayısı bulunan sitelerde bu durum performans sorunlarının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Performans sorunları yaşamam adına mutlaka ürün sayımını durdurma yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Sıkıştırma Özelliğini Aktif Hale Getirin

CSS veya JS dosyalarını yükleyeceğiniz evrede gerek bu dosyaları daha hızlı şekilde yükleyebilmek için gerekse sitenizde ağırlık yapmaması adına gzip sıkıştırmayı açmanız gerekmektedir. Opencart yönetim sisteminden sıkıştırma işlemleri için 4 ile 6 arasında bir değer verme yoluna giderek bu işlemi yerine getirebilmeniz mümkündür. Sizlere sistemde 0 ile 9 arasında değerler vermeniz sağlanmaktadır. Fakat ideal sıkıştırma belirttiğimiz gibi 4 – 6 arasında gerçekleştirilmektedir.

Javascript Dosyalarınızın Yüklenmesine Dikkat Edin

Norma şartlar baz alındığı zaman bütün tarayıcılarda Javascript dosyalarının yüklenmesi gerekir ve tarayıcılar da bu işlemi gerçekleştirmeniz için bekler konumdadır. Fakat sayfanızı ilk yüklediğiniz zaman aslında javascript dosyalarına tam olarak ihtiyacınız olmayacaktır. İlk evrede sizin css dosyalarına ihtiyacınız olur. Bu problemi aşmak için etiketinin olduğu sayfalarınızda bazı düzenlemeler yerine getirerek yaşanan problemi aşabilme imkanınız bulunacaktır. Scrit dosyalarınızın yer almakta olan templatei ise header.tpl templatedir.

Fotoğraf Boyutlarınızı Mutlaka Belirtin

Sitenizde yer almakta olan bütün fotoğrafların boyutlarını html’in içerisinde belirlemiş olmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Birçok kişi binlerce fotoğraf içerisinden bu düzenlemeyi nasıl yapacağını merak etmektedir. Fakat bazı kodlama sistemleri sayesinde fotoğraflarınızı boyutlarını sadece birkaç dakika içerisinde ayarlayabilirsiniz ve bu noktada bir sorunla karşı karşıya kalmadığınızı görebilirsiniz.

Opencart sistemine sahip olan e-ticaret siteleriniz mevcutsa müşterilerinizin sitelerinizden rahatlıkla alışverişlerini yapması noktasında ve alışverişlerini yerine getirdikleri sırada sorun yaşamaması adına belirtmiş olduğumuz bu noktalara dikkat edebilir ve bütün işlemlerinizi çok daha kısa süre içerisinde yerine getirebilirsiniz. Opencart’ta bu düzenlemeler yerine getirildiği zaman müşterilerinize daha kısa süre içerisinde ulaşırsınız ve müşterilerinizden almış olduğunuz dönüşler daha hızlı olacaktır. Web sitenizin ve Opencart sisteminizin hızlı olması sizlere Google SEO ayarlarınızı yaptığınız sırada avantaj sağlayacak olan faktörler arasında yer alır. Bu şekilde SEO ayarlarınızı daha kısa süre içerisinde ve sorunsuz yaptığınızı görebilirsiniz.

Eklentiler Opencart’ı Yavaşlatır Mı?

Opencart sisteminizi hızlı hale getirmek için eklenti kontrollerinizi de yapmanız gerekir. Bazı eklentiler gelen güncellemelerden dolayı veya tam olarak kullanılamadığı için sistemde ağırlık yaparak sizin sitenizin de yavaş bir hal almasına sebep olabilir. Bu yüzden uygun olmayan eklentilerin de sistemi yavaşlatma özelliğine sahip olduğunu görebiliyoruz. Opencart sisteminde bir işlem yapacağınız evrede sisteme dikkat ederek yavaşlatan bir özellik olup olmamasına ayrıca özen göstermeli ve bütün eklentilerinizi dikkatli bir şekilde kontrol etme yoluna gitmeniz gerekir. Bu şekilde Opencart sisteminden alacağınız verim maksimum seviyede olacaktır.

İnternet sitemizi kullanarak Kullanım Şartlarını ve Çerez Politikasını kabul etmiş olursunuz.

WhatsApp Destek