bilgi@kolayweb.com.tr | 0 (850) 466 40 66

Blog Yazıları

Opencart Lisanssız Tema ve Eklenti Kullanımının Sonuçları

Opencart Lisanssız Tema ve Eklenti Kullanımının Sonuçları

Bir e-ticaret sitesi kuracaksanız ve Opencart sistemini tercih etmeyi düşünüyorsanız bu noktada bazı temalara ve eklentilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bakıldığı zaman bazı kişilerin eklentilerinin ve temalarının ücretlerini düşürmek için farklı yollar denemekte olduğu görülmektedir. Lisanssız tema ve eklenti kullanımı ise insanların en fazla gittiği yollar arasında yer alıyor ve bu durumda aslında karşılarına tam olarak neyin çıkacağını bilmediklerini söyleyebiliriz. Opencart lisanssız tema ve eklenti kullanımının sonuçları incelendiği zaman aslında bu siteniz için pek iyi bir tercih olmayacaktır.

Lisanssız Tema ve Eklentiler Neden Kullanılmamalıdır?

Lisanssız tema ve eklentilere internet üzerinde genellikle nulled denilmektedir. Nulled terimi saldırıya uğramış olan ve zararlı yollar kullanılarak kod haline getirilmiş eklentilerle temalara verilen adlardır. Bu eklenti ve temalar genellikle üçüncü taraf olan web sitelerinden elde edilmektedir. Opencart sisteminde kullanılan tema ve eklentileri bu şekilde elde ettiyseniz veya sitenizde bu şekilde elde edilmiş tema ile beraber eklentileri kullanacaksanız bunun sitenize zarar vermekte olan bir işlem olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bu tarz Tema ve Eklentilerin Kullanımları Yasak

İnternet dünyası çok büyük bir dünya ve bu yüzden kötü niyetli birçok yazılımcı da yer almaktadır. Korsan olarak tema, müzik, film ve eklenti edinme yoluna gidilmesi kanunlar çerçevesinde de yasaklanmış olan durumlardan birisidir. Bu yüzden siz nulled tema ve eklentileri sadece indirmiş olsanız bile bu noktada cezai şartlarının olduğunu bilmeniz gerekir. Ülkemizde hatta dünyada birçok ülkede GKL yani Genel Kamu Lisansı telif haklarından dolayı herhangi bir şeyin lisanssız olarak kullanılması suç teşkil etmektedir.

Lisanssız Tema Kullanmanın SEO’da Dezavantajları Var Mı?

Arama motorları genellikle nulled dediğimiz lisanssız temaları kötü olarak algılamaktadır. Bu yüzden kötü amaçlı olan temaların ve eklentilerin SEO için de ciddi dezavantajlarının olduğunu söyleyebiliriz. Nulled tema kullanma yoluna giderseniz siteniz bütün arama motorlarında sıralamadan hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır. Bu noktada ne kadar içerik eklerseniz ekleyin veya ne kadar optimize etme yoluna giderseniz gidin yine de yapacağınız işlemlerin etki etmediğini görebilirsiniz.

Temanın ve Eklentinin Sahibi Sizi Şikayet Edebilir

Lisanssız tema ve eklenti kullanma yoluna gitmeniz durumunda bu tema ve eklentinin sahibi sizleri şikayet etme hakkına da sahip olur. Bu yüzden karşınıza uzun sürece ve yorucu bir süreç olacak mahkeme sorunu çıkabilir. Lisanssız olarak herhangi bir şey kullanma noktasında bu yüzden son derece dikkatli olmanız gerekir. Telif hakları nedeniyle açılan davaların son yıllarda çok daha fazla olduğu ve kişilerin haklarının korunması yoluna gidildiği görülebilmektedir.

Görüldüğü üzere lisanssız tema veya eklenti kullanacağınız zaman karşı karşıya kalma ihtimaliniz bulunan birçok problem yer almaktadır. Bu tarz sorunlarla karşılaşmama adına bu tarz eklenti ve temalardan uzak durarak bunun yerine sizlere ücretsiz bir şekilde sunulmakta olan eklenti ve temaları kullanma yoluna gidebilirsiniz. Özellikle eklentiler noktasında baktığımız zaman 55 binin üzerinde eklentinin herhangi bir ücret talep edilmeden tamamen ücretsiz bir şekilde sunulduğunu görebiliyoruz. Bu şekilde tema ve eklenti tercihi yapacağınız zaman lisanssız olanlardan kaçınarak sizlere ücretsiz bir şekilde lisans veren eklenti ve temaları kullanabilirsiniz. Hem sitenizde SEO sorunları meydana gelmeyeceği gibi ilerleyen günlerde telif sorunları gibi sorunlar yaşamamanız noktasında da etkili olacak faktörler arasında yer almaktadır. Tema ve eklenti kullandığınzı zaman belirtmiş olduğumuz noktalara dikkat etmeniz durumunda elde edeceğiniz sonuç daha iyi seviyede olacaktır.

İnternet sitemizi kullanarak Kullanım Şartlarını ve Çerez Politikasını kabul etmiş olursunuz.

WhatsApp Destek