bilgi@kolayweb.com.tr | 0 (850) 466 40 66

Blog Yazıları

E-ticaret Sitenizin Güvenliği İçin Yapmanız Gerekenler

E-ticaret Sitenizin Güvenliği İçin Yapmanız Gerekenler

e-ticaret sitesi fikriniz bulunuyorsa veya mevcutta bir e-ticaret siteniz varsa bu sitenin güvenliğine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Güvenilir olmayan siteler ülkemizin kanunları çerçevesinde cezalandırıldığı gibi aynı zamanda her geçen gün müşteri kitlenizi artırma yerine müşteri kaybettiğinizi de görebilirsiniz. Bu noktada e-ticaret sitenizin güvenliği için yapmanız gerekenler çerçevesinde araştırmalarınızı yapabilir ve güvenlik işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bazı noktalara dikkat ettiğiniz takdirde sitenizin daha güvenli bir hal aldığını da görebilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Güvenlik Nasıl Sağlanmaktadır?

Bir e-ticaret sitesinde güvenliği sağlayabilme adına normal mağaza veya dükkanlarda kullanılanlar gibi fiziksel gözlem yoluna gidemezsiniz. Bunun için sitenizde güvenliğin tam olarak yerine getirilebilmesi adına en etkin olan sistemlerin kullanılması gerekiyor. Bu yüzden müşterilerinizin internetten alışveriş yapmasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Tüketiciler genellikle güvenilir bulmadıkları sitelerden alışveriş yapmaz. Çünkü kredi kartı gibi bilgilerinin bir hacker tarafından çalınmasını istememektedir. Güvenlik sistemlerini sitenizde kurduğunuz zaman ise müşteri kitleniz her geçen gün artış gösterecektir.

E-ticaret Sitelerinde Meydana Gelen Güvenlik Tehditleri

E-ticaret sitenize zarar verme ihtimali bulunan birçok olay vardır. Bu olaylar, eylemler ve kişiler büyük tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda hackerlar, bilinçsiz olarak alışveriş yapan müşteriler ve sosyal mühendisler de siteniz için bir tehdit haline gelebilmektedir. Günümüzde e-ticaret sitelerinin mücadele etmesi gereken en büyük tehditleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Siteden alışveriş yapan kişilerin kredi kartı ve hesap kartı gibi bilgilerinin çalınması ihtimali
  • Müşterilerin özel bilgilerinin yer aldığı ve farklı kullanıcılarla paylaşımının yapılmaması gereken veri tabanının çalınması
  • Online satış yapıldığı evrede veri tabanında silinme durumunun meydana gelmesi
  • E-ticaret sitenize virüs bulaşma gibi durumların meydana gelmesi
  • İşletmenizin sahip olduğu finansal bilgilerle beraber gizli dosyalarınızın kötü niyetli olan kişiler tarafından çalınması
  • Ticaret sitenize zarar verecek işlemler yapılması. (Adresinin başka bir yere yönlendirilmesi veya görüntüsünde değişimler yapılması gibi)

Güvenlik Tehditlerini Önleme Yöntemleri

Sizlere belirtmiş olduğumuz bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmama adına bazı önlemler alarak sitenizi güvene alabilirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz daha rahat alışveriş yapabileceği gibi siz de sürekli soru işareti yaşamak zorunda kalmazsınız. Sitenizde güvenlik tehditlerini ortadan kaldırma adına takip etmeniz yollardan bazıları şu şekildedir:

-SSL Güvenlik Katmanı: E-ticaret sitelerinin müşteri bilgilerini mutlaka güvenilir ortamlardan iletmesi gerekir. SSL güvenlik katmanı da tam olarak bu amaca hizmet etmekte olan bir güvenlik katmanıdır. Katman sayesinde gizli bilgiler sunucu ile beraber istemci arasında güvenilir şekilde aktarılır. Güvenli bilgi aktarımı yapmakta olan sitelerin adresleri https ile başlamaktadır.

-Sayısal Sertifikalar: Günümüzde en büyük sorunlardan birisi; internet sitelerinin taklit edilmesi sorunudur. Bu durum çok büyük bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar bir e-ticaret sitesine ödeme işlemlerini yerine getirmeden önce bu sitenin gerçekten olup olmadığını bilmek isterler. Sayısal sertifikalar ise online dünyada kişilerin veya kurumların gerçekten olup olmadığını tespit edilmesini sağlamakta olan sistemlerdir diyebiliriz. Bu sertifikaları almak isteyen kişiler sertifika kuruluşlarından alımlarını yapabilir. Kuruluşun özel anahtarı ile imzalanmaktadır.

Güvenlik Duvarı Kullanımı: Güvenlik duvarları günümüzde hem yazılımsal hem de donanımsal tabanlı olarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde internetle beraber yerel ağ arasında da bir iletişim güvenliği yerine getirilir. Virüsler online satış sitelerinde çok ciddi bir problem oluştururken güvenlik duvarları ise bu problemlerin ortadan kaldırılması evresinde yardımcı olan unsurların arasında yer almaktadır. Güvenlik duvarı sayesinde şüpheli olan paket ve dosyalar aktarılmaz.

İnternet sitemizi kullanarak Kullanım Şartlarını ve Çerez Politikasını kabul etmiş olursunuz.

WhatsApp Destek